Ekskursija uz Vijciema čiekurkalti un LVM Strenču kokaudzētavu - Ogres tehnikums

Ekskursija uz Vijciema čiekurkalti un LVM Strenču kokaudzētavu

Agrā ceturtdienas rītā, Ogres tehnikuma Rankas struktūrvienības pirmā kursa meža mašīnu operatori devās mācību ekskursijā uz Latvijas vecāko čiekurkalti Vijciemā un pēc tam uz LVM Strenču kokaudzētavu.

Jaunieši uzzināja ka 19.gadsimta beigās, kad Ziemeļvidzemi skāra plaši meža ugunsgrēki, bija jādomā kā mežu atjaunot. Tika nolemts šajā apkārtnē celt čiekuru kalti, kura nodrošinātu meža sēšanai nepieciešamo sēklu apjomu. 1895.gadā netālu no Vijciema - Mežmuižā, sāka darbu čiekuru kalte, kura darbojās bez pārtraukumiem līdz 20.gadsimta 70-to gadu vidum, kad tā tika apstādināta. Savu darbu tā atsāka 1992.gadā. Arī šodien sēklas tiek iegūtas, izmantojot tās pašas – vairāk nekā 100 gadu vecās – oriģinālās iekārtas.

Katru ziemu, parasti no janvāra līdz aprīlim, atsevišķos gadījumos žāvēšanas process vēl vasarā, griežas divdesmit četri čiekuru žāvēšanas cilindri. Ar oriģinālo ceļamo ratu tiek celti augšā uz trešo stāvu maisi un kastes ar čiekuriem, no kurienes pa speciālām lūkām tos saber žāvēšanas cilindros. Puišiem bija tā izdevība šos žāvēšanas cilindrus pagriezt, kā arī izbaudīt temperatūras kādās žūst priedes čiekuri.

To ka čiekuru kalte ziemā smaržo pēc sveķiem un dūmiem, atkal čiekuri atveras, un no tiem birst sēkliņas, kā arī par interesanto ekskursiju, audzēķņi pateicās bijušajam Rankas meža skolas absolventam Ivaram Palejam.

Pēc čiekurkaltes apmeklējuma autobusiņš audzēkņus veda uz LVM Strenču kokaudzētavu – vietu, kur no sēkliņas izaug meža atjaunošanai paredzētie stādiņi.

Jaunieši uzzināja, ka stādu kvalitāte ir svarīga kvalitatīvai meža atjaunošanai, kā arī uzzināja kā tiek audzēti ietvarstādi, stādi ar uzlaboto sakņu sistēmu un ko nozīmē garā nakts.

Puišiem bija iespējas aplūkot sēšanas iekārtas, siltumnīcas stādu poligonus un ielūkoties stādu uzglabāšanai paredzētajās saldētavās.

Paldies Latvijas Valsts meži speciālistiem par interesantajiem stāstiem un ekskursijām.