Ogres tehnikums Rāmavā organizē starptautiskas kokgāzēju sacensības

Par tradicionālu un gaidītu notikumu Rāmavā kļuvušas Starptautiskās kokgāzēju sacensības, ko organizē Ogres tehnikums un SIA "A.M.L." (Izstāžu komplekss "Rāmava").

Arī šopavasar no 5. līdz 7. aprīlim izstādes "Pavasaris 2018" laikā norisinājās Starptautiskās kokgāzēju sacensības - kokgāzēju profesionālās meistarības konkurss "Ogres tehnikuma kauss 2018". Tās jau bija ceturtās sacensības, bet tikai otro reizi tās notika starptautiskā mērogā. Šogad piedalījās 36 dalībnieki no piecām valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas un Ukrainas.

Dalībnieki sacentās divas dienas, no tām pirmā sacensību diena bija īsts pārbaudījums kokgāzējiem. "Ja sacensības būtu rīkotas mežā, tās nevarētu notikt, jo laikā, kad vēja ātrums pārsniedz 15 metru sekundē, gāzt kokus mežā ir aizliegts. Īstu koku gāšanu aizstājām ar simulatoru. Ar lāzera staru tika pārbaudīta koka krišanas vieta uz ekrāna, kur tas kristu, ja būtu īsts koks. Sacensību disciplīnas plānojām, domājot par dalībnieku drošību. Ja kāda disciplīna nebija iespējama, kompensējām to ar citu, lai dalībniekiem būtu pilnvērtīgs starts maksimāli tuvāk reāliem apstākļiem, un viņi varētu parādīt savu meistarību šajā konkursā," norāda sacensību idejas autors un organizators, OT Mežsaimniecības un koka izstrādājumu nodaļas profesionālo priekšmetu pedagogs Armands Lapiņš.

Viena no interesantākajām disciplīnām sacensību pirmajā dienā bija stafete "Fermera pastaiga", kurā dalībniekiem bija jāizpilda septiņi uzdevumi, kas prasīja atraktivitāti un ļoti lielu meistarību, jo tie bija jāveic gan ar motorzāģi, gan ar rokas zāģi. Šim pasākumam bija atvēlēts motorzāģis "Husqvarna 572XP" - jaunākais modelis -, lai dalībnieki varētu izmēģināt modernāko tehniku, kas jau tuvākajos gados ienāks kokgāzēju ikdienā.

Sacensībās tradicionāli piedalās arī OT audzēkņi – Kokgāzēju pulciņa dalībnieki. No OT sacensībām tika sagatavoti 7 audzēkņi, tostarp divas jaunietes - Tīna Marianna Ķikule (2MT) un Evelīna Afanasjeva (1MT), kurām tās bija pirmās sacensības.

Jauniešiem sacensībās startēja Matīss Mūrnieks (4MT) Rūdolfs Mahts (2MT), Helvijs Šulga (2MT), Jānis Kristers Ločs (2MT), Ints Lūsis (2MT) un Roberts Novičenoks (2MH).

Sacensību uzvarētāji tika noteikti tikai kopvērtējumā. Divas balvas ieguva Latvijas kokgāzēji. Profesionāļu grupā nepārspēts palika Latvijas izlases pārstāvis Gatis Brencis, bet U-24 grupā 3.vietu izcīnīja OT audzēknis Matīss Mūrnieks (4MT). Par Matīsu šoreiz pārāki bija Luua Meža skolas (Igaunija) audzēkņi.

"Gatavošanās sacensībām un piedalīšanās tajās dod ļoti daudz - prasmi strādāt ar zāģi, sacensību laikā kontrolēt stresu, maksimāli precīzi paveikt uzdevumu. Iegūtās zināšanas un pieredze noteikti palīdzēs atrast labu darbu pēc Ogres tehnikuma absolvēšanas ," atklāj Matīss. "Protams, ka sacensībās bija iespēja izcīnīt augstāku vietu, bet ceru uz sasniegumiem nākotnē." Jau nākamās nedēļas nogalē Matīsam būs iespēja revanšēties konkurentiem, ar kuriem viņš tiksies līdzīgās sacensībās, kas notiks Mežapstrādes un lauksaimniecības izstādē "Mamess" Igaunijā.

"Matīsam ir personīgā izaugsme savākto punktu ziņā. Bija varbūt pāris lietas, kas traucēja veiksmīgāk startēt, bet uz Igaunijas un Lietuvas kolēģu fona mēs varētu stipri skaļāk pieteikt sevi ar to, ka ar mums jāsāk vairāk rēķināties. Iztērētie resursi, laiks, finanšu līdzekļi, kas investēti komandas dalībniekos, inventārā, kādās citās sporta aktivitātēs, ir izmantoti lietderīgi un sasniegts labs rezultāts. Kaut gan biju vairāk aizņemts ar organizatoriskiem darbiem, vērojot audzēkņu startus, jāuzteic Jānis Kristers Ločs. Viņš ļoti cītīgi strādājis pēc pēdējās treniņnometnes, un rezultātam ir tendence pieaugt. Ļoti vēlētos izcelt Intu Lūsi. Pat Latvijas profesionāļi pamanīja viņa startu. Nemanāmi darot savu darbu treniņos, Ints sasniedzis ļoti labu rezultātu. Arī Helvijs Šulga ļoti mērķtiecīgi visu pēdējo pusgadu trenējies individuāli un kopā ar komandas biedriem, interesējies, konsultējies, un tas dod rezultātus," savu audzēkņu startu vērtē A.Lapiņš.

Šogad augustā Norvēģijā notiks Pasaules čempionāts kokgāzējiem, kurā, iespējams, Latvijas izlases sastāvā startēs arī kāds no OT audzēkņiem.

Starptautisku sacensību organizēšana prasa nopietnu sagatavošanās darbu, tāpēc savu roku pielika visu OT nodaļu pedagogi un audzēkņi – veda no meža kokmateriālus, gatavoja sacensībām baļķus, veidoja maketus sacensību numuriem, nodrošināja sacensību tiešraidi tehnikuma mājaslapā, fotografēja, cepa pīrādziņus un plātsmaizes, vārīja tēju sacensību dalībniekiem un rūpējās par viņu labsajūtu.

"Noteikti jāuzsver tehnikuma vadības ieguldījums sacensību organizēšanā. Tikai ar direktores Ilzes Brantes pieredzi un atbalstu varēja noorganizēt šīs sacensības augstā līmenī, ko atzina arī sacensību dalībnieki. Protams, jāmin arī direktores vietniece kvalitātes, attīstības un tālāk izglītības jomā Baiba Liepiņa, kura direktores prombūtnes laikā palīdzēja organizēt pedagogus un audzēkņus konkrētu uzdevumu veikšanai," norāda A.Lapiņš.