Ogres tehnikums atceras un godina barikāžu aizstāvjus
1991. gada janvāris – barikāžu laiks
Jau trešo gadu desmitu 20. janvārī atceramies un godinām barikāžu aizstāvjus, kuri apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību 1991. gada janvārī pulcējās Rīgā, lai aizsargātu stratēģiski svarīgus objektus.
Kas tas ir?
Barikādes Rīgā bija organizēts tautas pretspēks Maskavas organizētajam bruņotajam apvērsumam, un tās uzskatāmas par Nacionālās atmodas kulmināciju. Plašā sabiedrības iesaiste ir iemesls, kāpēc neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.
Kā tas notika?
Pēc Latvijas tautas frontes aicinājuma 13. janvārī dienas laikā Rīga kļuva par barikāžu pilsētu. Ap nozīmīgākajām valsts un sabiedriskajām ēkām izveidoja barikādes: ieejas tajās bloķēja smagā tehnika, no visiem pieejamajiem materiāliem izveidoja aizsargjoslas. Tūkstošiem neapbruņotu cilvēku dienu un nakti stāvēja sardzē, gatavi ziedot dzīvību Latvijas neatkarībai.
Par barikāžu kulmināciju tiek uzskatīts 1991. gada 20. janvāra vakars, kad OMON kaujinieki, sadarbojoties ar specvienības «Alfa» vīriem, ieņēma Iekšlietu ministriju.
Kur uzzināt vairāk?
Kopš 2001. gada 24. maija Krāmu ielā 3, Rīgā apmeklētājiem atvērts 1991. gada barikāžu muzejs.
Neatkarības ideju vārdā 1991. gada barikāžu dalībnieku atbalsta fonds nodibināja īpašu piemiņas zīmi. Tā tiek pasniegta cilvēkiem par viņu drosmi un nesavtību 1991. gada barikāžu laikā. Ar 1991. gada barikāžu dalībnieku piemiņas zīmi apbalvoti vairāk nekā 16 000 barikāžu dalībnieku.
Cieņā un pateicībā noliecot galvu, sakām “Paldies”!