10MKm mācību grupas dalībnieki noslēdz praksi Norvēģijā

Atgriežoties Latvijā ar gandarījumu par iegūtu starptautisku pieredzi, 2024. gada 11. oktobrī profesionālās pilnveides izglītības programmas “Meža atjaunošana, kopšana un atjaunoto meža platību aizsardzība” 10MKm mācību grupas dalībnieki noslēdz jaunaudžu kopšanas praksi Norvēģijā.

Prakses laikā dalībnieki ieguva šādas profesionālās zināšanas un prasmes:

  • Darba izpildes plānošana jaunaudžu teritorijā, patērējot mazākus resursus un enerģiju un ievērojot vides un darba aizsardzības prasības.
  • Krūmgrieža sagatavošana darbam, regulāra griezejelementa asināšana.
  • Pareiza, efektīva un droša pāvietošanās darba nogabalā, kas atrodas slīpumā, kalnainā apvidū, saglabājot darba izpildes kvalitāti un darba ražīgumu.
  • Jaunaudžu kopšana paaugstinātas grūtības apstākļos (lietus, vējš, akmeņains apvidus, kritalas).
  • Darba plānošana komandā, nosakot piemērotu attālumu starp komandas biedriem, ņemot vērā kalnainu apvidu, lai kvalitatīvi izkoptu noteikto teritoriju.
  • Darba izpildes kvalitātes novērtēšana.

 

Ar iegūto pieredzi dalās mobilitātes dalībnieki

Dalībnieks Edgars Kumpins: ,,Norvēģijā bija ļoti laba prakse, bija ļoti labi apskatīties un strādāt uz cita reljefa un apgrutinātos apstākļos, bija ļoti interesanti strādāt ar citu tehniku un iegūt pieredzi citos apstākļos.  Liels paldies firmai, kas mūs pieņēma Norveģijā, un sevišķi gribam izteikt lielu pateicību Andim un valdes loceklim Larsam par viņu sirsnīgo pieņemšanu.”

Dalībnieks Vladimirs Krohmalis: ,,Esmu ļoti pateicīgs par iespēju piedalīties apmācībās Norvēgijā. Patiešām unikāla pieredze nestandartos darba apstākļos un absolūti burvīgi kolēģi. Paldies! ”

Dalībnieks Jurģis Mitenbergs: ,,Vēlējos pateikt paldies par iespēju piedalīties Ogres tehnikuma organizētajā praksē Norvēģijā. Pirmkārt, prakses laikā bija iespēja komunicēt ar grupas dalībniekiem, kā viņi organizē un veic darbus jaunaudzēs, apmainīties ar viedokļiem par nozares jaunumiem un īpatnībām. Otrkārt, Norvēģijas dabas īpatnības ļāva iegūt pieredzi jaunaudzes kopšanā lielā slīpumā, izvērtēt kurus instrumentus labāk pielietot, izplānot kā veiksmīgāk izkopt jaunaudzi. Praksi vērtēju kā izdevušos un gūta laba pieredze.”

Pavadošā persona Juris Katrevičs: ,,Mācības ar praktisku darbu veikšanu ārpus Latvijas bija noderīgas gan man, gan mācību dalībniekiem. Norvēģijā mūs laipni sagaidīja uzņēmuma “Uglem Skogpleie” pārstāvis, kurš mums palīdzēja vairāk izprast Norvēģijas mežsaimniecību, kā arī atbildēja uz dalībnieku interesējošiem jautājumiem. Praktiska darba izpilde notika vienā vietā, taču trīs dažādos nogabalos. Dažādas sarežģītības jaunaudžu kopšanas darbu izpilde izteiktos slīpumos bija liels izaicinājums visiem dalībniekiem. Izieta prakse caur grūtībām bija vērtīga, jo lika dalībniekiem vairāk padomāt kā paveikt darbu ar esošiem resursiem un neizjust pārlieku lielu fizisku nogurumu, jo darbs bija jāveic vairākas dienas pēc kārtas. Paveiktais darbs ar padziļinātu interesi un pašu izjustām darba grūtībām labāk paliek atmiņā, kuru vēlāk var izmantot, lai drošāk iegūtās iemaņas nodotu tālāk – tepat Latvijā esošiem darba veicējiem. ”

Mobilitāte tika īstenota periodā no 07.10.2024. līdz 11.10.2024. Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.1 (KA 1) “Personu mobilitātes mācību nolūkos” pieaugušo izglītības sektora aktivitātes projekta Nr. 2024-1-LV01-KA121-ADU-000208424 ietvaros.