Profesionālās pilnveides seminārs Latvijas interjera dizaina un vides dizaina pedagogiem
Ogres tehnikums 2023.gada 16.novembrī organizēja profesionālās pilnveides semināru Latvijas Interjera dizaina un Vides dizaina pedagogiem MŪSDIENU TENDENCES IZSTĀŽU UN CITU EKSPOZĪCIJU DIZAINĀ.
Seminārā piedalījās 36 klausītāji no visām Latvijas Dizaina un mākslas vidusskolām, savā pieredzē dalījās 8 lieliski nozares eksperti- dizaineri.
Seminārs notika trīs lokācijās- stacijās.
1.stacija. Ulfe Izoloto “Mūsu mājas bija Zeme. Uzplaukums” izstādes apmeklējums producentes un līdzautores Elīnas Vikmanes vadībā. Turpinājumā pedagogi ieklausījās Ziedoņa klases vadītājas Elizabete Pavlovska stāstījumā un jauniešus rosinošā radošās rakstīšanas pieredzē.
2.stacija. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā dizaineri dalījās savos pieredzes stāstos. Par nestandarta situācijām izstāžu iekārtošanā stāsīja Māksliniece, izstāžu scenogrāfe un producente Gundega Makita Evelone. Arhitektu biroja “SAMPLING” pieredzi ekspozīciju veidošanā atklāja Arhitektu biroja “SAMPLING” līdzdibinātāja, Interjera dizaina katedras vadītāja
Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta pētniece Liene Jākobsone. Par Izstāžu dizaina un scenogrāfijas pieredze izstāžu centrā Zuzeum un Latvijas ekspozīcijas izveidi Venēcijas biennāles 18. starptautiskajā arhitektūras izstādē stāstīja arhitekts Toms Kampars. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska semināra dalībniekus iepazīstināja ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) ekspozīcijas “Dizaina process” koncepciju un Korejas keramikas mākslas izstādi “Pašterapija.
3.stacija. Izstādes “Redzes lauks” izstāžu centrā Zuzeum apmeklējums iekārtotāju, arhitektu studija SIJA arhitektu Artūra Tola un Kristiānas Ertas vadībā. Arhitekti atklāja izstādes iekārtojumu koncepciju un uzsvēra atmosfēras kā ķermeniskas pieredzes izstāžu dizaina kontekstā nozīmīgumu.
Semināra dalībnieki pasākumu vērtēja ļoti atzinīgi un izteica vēlējumu turpināt iesākto praksi veidojot līdzvērtēgus notikumus.
Semināra dalībnieku atziņas:
Pateicos par vērtīgu semināru MŪSDIENU TENDENCES IZSTĀŽU UN CITU EKSPOZĪCIJU DIZAINĀ.
Semināra saturs iedvesmoja un bija ļoti daudzveidīgs tajā apskatot izstāžu veidošanu gan no emocionālo, gan fizisko vajadzību aspekta, un komunikāciju – sadarbību starp pasūtītāju, mākslinieku, kuratoru un dizaineru un apmeklētāju.
Semināra norise balstīta ne tikai uz teoriju, arī trīs realizētu projektu apskatē un izpētē ekspozīcijas dizaina autoru klātbūtnē.
Kā īpašī vērtīgu vēlos izcelt Toma Kampara prezentētos darbus un starptautirko pieredzi, kas sniedza plašu ieskatu izstāžu ekspozīciju izveidē vēršot uzmanību aprites ekonomikas aspektam un uzsverot programmatūru pielietojumu stendu projektēšanā un vizuālu materiālu izstrādē, kas pilnveidoja profesionālās kompetences un tiks pielietots turpmākā darbā ar izglītojamajiem interjera projektēšanā un skatlogu veidošanā. Kā arī Ineses Baranovskas prezentēto biroja H2E ekspozīcijas projektu, kas ietvēra darba uzdevumu, izpēti, projekta izstrādi un tajā pašā laikā iespēju aplūkot jau realizēto muzeja telpās reālajā laikā. Paldies par tik koncentrētu un tik daudzveidīgu informāciju, kas spēja ne tikai izpildīt semināra mērķus, bet arī iedvesmot turpmākajā pedagoģiskajā darbībā!
Guna Poga
MIKC Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas pedagogs
Jāsaka liels paldies par organizēto semināru. Lieliski atlasīti nozares eksperti. Bija brīnišķīgi viņus sastapt vaigā, dzirdēt viņu stāstus un pieredzi arī dažādo pieeju profesionālajā vidē veidojot izstāžu ekspozīcijas iekārtojumu. Vienam makets taustāmā veidā, otram makets izstrādāts 3d vidē.
Vēlos īpaši izcelt Toma prezentāciju. Burvīgs veikums un stāsts par Venēcijas Biennāli.
Protams, pieminēšanas vērts ir muzeju apskate kopā ar izstāžu ierīkotājiem. Viņu pienesums stāstos kāpēc tā un ne savādāk ir novērtējams.
Ilze Ozola
Ogres tehnikuma pedagogs
Iegūtas zināšanas par ekspozīciju dizaina izstrādes radošo procesu, atbilstoši izstādes koncepcijai, iespēja iepazīties ar praktiskiem piemēriem izstāžu stendu, ekspozīciju iekārtu un konstrukciju izveidei, tai skaitā izmantoto materiālu ilgspējības nodrošināšanai.
Ļoti vērtīga iespēja iepazīties ar dizaineru pieredzi, projektējot ekspozīcijas, iespēja uzdot jautājumus. Seminārs noderīgs ne vien izglītības programmas “Vides dizainera asistents” profesionālās izglītības programmas satura moduļu īstenošanai, bet arī organizējot izstādes izglītības iestādes telpās, izstāžu zālēs, eksponējot izglītojamo vai pedagogu darbus.
Elita Barisa
Latvijas Nacionālā kultūras centra Izglītības sistēmas eksperte