Ogres tehnikumā pasniegtas Gada balvas mākslā un dizainā "Lāpsta 2019"

15.maijā Ogres tehnikumā (OT) jau sesto reizi tika sveikti radošākie OT Dizaina un mākslas nodaļas audzēkņi un pedagogi, kuri aizvadītajā mācību gadā apliecinājuši savu talantu valsts mēroga konkursos.

Apbalvošanas ceremoniju vadīja 3.kursa multimediju programmas audzēkne Viktorija Geida un 3.kursa video operatoru programmas audzēknis Māris Freibergs.

Pasākumu atklāja Dizaina un mākslas nodaļas vadītāja Velga Kaļeiņikova: "Šī mums ir ļoti priecīga un veselīga lepnuma piepildīta diena, jo mēs svinam Dizaina un mākslas nodaļas Gada balvas pasniegšanu. Desmit topošie un esošie dizaineri saņems prestižo Gada balvu "Lāpsta", bet piecdesmit audzēkņi, kuri arī gana daudz strādājuši un veicinājuši savu izaugsmi, saņems "Čaklās lāpstiņas". Tā ir stimulējoša balva, jo arī mazie darbiņi ir ļoti, ļoti svarīgi. Man ir jautājuši: "Kāpēc balvai tāds nosaukums?". Lāpsta ir vienkāršs un visiem saprotams instruments, ar ko mēs strādājam, rokam iespējami dziļāk un meklējam dārgumus. Tas nozīmē, ka tie nav nejauši sasniegumi, jo tie ir radušies smaga un pacietīga darba rezultātā."

Mācību gads strauji tuvojas noslēgumam. Ceturto kursu audzēkņi steidz pabeigt savus kvalifikācijas darbus, trešo kursu audzēkņi gatavojas eksāmeniem, bet pirmo un otro kursu audzēkņi priecājas, ka šogad tas viss uz viņiem vēl neattiecas. Tādēļ Gada balvas pasniegšanas ceremonijas organizatori uzskata, ka ir īstais brīdis, lai atskatītos uz aizvadītajiem deviņiem mēnešiem un atzīmētu daudzos un dažādos konkursus, izstādes un citus pasākumus, kuros piedalījušies Ogres tehnikuma Dizaina un mākslas nodaļas audzēkņi un pedagogi.

Pati pirmā Gada balvu "Lāpsta 2019" saņēma Dizaina un mākslas nodaļas skolotāja Dace Runča. Aizvadītā gada novembra beigās noslēdzās nacionālais konkurss "Labākais iepakojums Latvijā 2018", kurā šogad piedalījās 15 konkursanti ar 29 iepakojumiem un iepakojumu sērijām. Konkursā darbus vērtēja gan patērētāji, gan profesionāļi.

Dace Runča konkursā ieguva 2.vietu kategorijā "Iepakojuma palīglīdzekļi - etiķetes" un divas Atzinības - no Latvijas Iepakojuma sertifikācijas centra un Rīgas Valsts tehnikuma. Konkursam tika pieteikta vīna etiķete, kuru Latvijas Iepakojuma sertifikācijas centrs nodēvēja par "uzmanīgu un cēli atturīgu".

Pedagoģe saņēma balvu ne tikai par veiksmīgo dalību šajā konkursā, bet arī par sasniegumiem bagātu un patiesi iedvesmojošu profesionālo darbību. Apbalvošanas ceremonijas laikā konkursu laureāti un uzvarētāji ne reizi vien pateicās par atsaucību un palīdzību, ko skolotāja sniegusi sagatavojoties konkursiem un skatēm. Balvu D.Runčai pasniedza Reklāmas dizaina 4.kursa audzēkne Annija Liene Kazaka, kura to darīja ar prieku, veltot atzinīgus vārdus savai skolotājai: "Šī ir visizpalīdzīgākā, labestīgākā un pretimnākošākā pedagoģe, kādu es savā dzīvē esmu satikusi. Ja nebūtu šīs skolotājas, mēs nekad nesasniegtu tik labus rezultātus. Paldies, ka jūs mums esat!"

D.Runča atzina, ka šī balva ir lepnums par novērtējumu, bet tā ir arī atbildība, lai ir uz ko tiekties un nākotnē būtu vēl labāki rezultāti. Emocionālā uzrunā D.Runča atklāja jauniešiem un kolēģiem savu šaubu apvīto ceļu no lauku vides līdz Latvijas Mākslas akadēmijai. Pedagoģe aicināja jauniešus nešaubīties par saviem spēkiem, sapņot un mēģināt darīt. "Esiet labi tajā, ko jūs darāt, bet, lai jūs pamanītu, esiet īpaši un atšķirīgi. Tad jūs būsit redzami," aicināja D.Runča.

Gada balvu "Lāpsta 2019" saņēma Kultūras kanona konkursa "Kultūras kanons manā skolas somā" finālisti Elizabete Luīze Korobkova Ladiga, Marta Solovjova un Kristiāns Graudiņš.

Kultūras kanona konkursa finālā, kas janvārī notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, bija jāizveido pašiem sava kultūras notikuma projekts. Ogres tehnikuma komandas ideja – izlaušanās spēle par Latvijas laikmetīgās mākslas pārstāvjiem. Topošie multimediju dizaineri izstrādāja 3D maketu pirmajam stāvam ēkā, kurā notiks iedomātais pasākums un veidoja pasākuma logotipu. Savukārt topošais interjera dizainers ģenerēja idejas mārketinga aktivitātēm.

Rezultātā 18 komandu konkurencē iegūta trešā vieta kopvērtējumā un trīs no piecām konkursa specbalvām atceļoja uz Ogres tehnikumu. Specbalvas pasniedza Kultūras ministrija, Latvijas Nacionālā bibliotēka un galda spēļu uzņēmums "Brain Games". Turklāt Ogres tehnikuma komandas radīto spēli plānots demonstrēt arī kādreizējā Ogres Tautas namā.

Komandas dalībnieki par atbalstu sagatavošanās procesā teica paldies skolotājiem Līvai Graudumniecei, Vinetai Oboznajai un Armandam Pučam, kā arī Dizaina un mākslas nodaļas vadītājai Velgai Kaļeiņikovai.

Balvu pasniedza māksliniece no Jelgavas – Zane Vēvere.

Februārī Ogres tehnikumā norisinājās valsts konkurss Latvijas profesionālās vidējās izglītības mākslas un dizaina izglītības programmu audzēkņiem - topošajiem multimediju māksliniekiem, dizaineriem, video operatoriem no Daugavpils, Jēkabpils, Valmieras, Rīgas, Liepājas un Ogres. Konkursa tēma bija "Kustīgs attēls multimediju vidē", bet ideja par konkursa uzdevumu pieder Ogres tehnikuma pedagogiem.

Gatavošanās konkursam notika piecus mēnešus un tajā piedalījās aptuveni 30 dalībnieki. Tiesības pārstāvēt Ogres tehnikumu valsts konkursā izcīnīja četri tehnikuma audzēkņi - Annija Adele Strujeviča (2MD), Anrijs Šermuksīts (1MD), Edgars Tilaks (4VO) un Matejs Jakovļevs (3MD).

Dalībniekiem bija jāveic divi konkursa uzdevumi. Pirmais uzdevums bija jāveic mājās – jāveido fikcija jeb viltus ziņa. Ogres tehnikuma audzēkņi ar mājasdarbu bija tikuši galā veiksmīgi, ierindojoties godalgotās vietās, iegūstot divas otrās un vienu trešo vietu. E.Tilaks un M.Jakovļevs ieguva 2.vietu vecākajā grupā, bet A.Šermuksīts – 3.vietu jaunākajā grupā.

Konkursa otrā kārta norisinājās divas dienas un tas notika Ogres tehnikumā. Konkursa uzdevums – "Citādais X". Tā ideja bija rosināt pamanīt apkārtnē ikdienišķu lietu un meklēt tai citu, jaunu jēgu, funkciju, izteiksmi. Arī šajā uzdevumā veicās lieliski – OT audzēknim A.Šermuksītam izdevās izcīnīt 1.vietu savā vecuma grupā.

Gada balvu par panākumiem konkursā "Kustīgs attēls multimediju vidē" A.Šermuksītam un E.Tilakam pasniedza mākslinieks, Latvijas lepnuma balvas par mākslas nometni "Upe"' īpašnieks un laikmetīgās mākslas grupējuma ''Octapus Art'' dalībnieks Edgars Mucenieks, bet M.Jakovļevam - mākslinieks, Ogres tehnikuma konventa priekšsēdētājs Gunārs Platpīrs.

Ceturtajai konkursa dalībniecei A. A. Strujevičai tika izteikta Atzinība. Īpašs paldies tika teikts pedagogiem Laurim Kalniņam un Armandam Pučam, kuri ne tikai gatavoja konkursam tehnikuma audzēkņus, bet arī bez viņu darba vairāku mēnešu garumā konkursa norise nebūtu iespējama. Konkursa ideja un uzdevumu saturs, plānošana un organizēšana, tehniskais nodrošinājums - tas viss ir Laura Kalniņa un Armanda Puča nopelns.

Gada balvas "Lāpsta 2019" saņēma konkursa "Ceļojums rūpnieciskā dizaina pasaulē" saņēma 1.vietas ieguvējas Agate Daina Briņece, Anastasija Ņeņišina un Katrīne Kate Kucina Arbidāne.

Konkursā "Ceļojums rūpnieciskā īpašuma pasaulē" tika aicināti piedalīties 4.–12. klašu skolēni, kuri iesniedza līdz 2 minūtēm garu videomateriālu, kas aicina respektēt un aizsargāt intelektuālā īpašuma tiesības. Kopumā konkursam iesniegti 27 skolēnu veidoti video pieteikumi, kuru autori pārstāv 20 Latvijas skolas, no Liepājas, Rīgas, Ogres, Jelgavas un Madonas. Izvērtējot videomateriālus, konkursa žūrija noteica veiksmīgākos video un to darbu autorus. Ar video darbu "Mans ir mans un tikai mans" Ogres tehnikuma komanda, kurai sagatavoties palīdzēja skolotāja Dace Runča, ieguva 1.vietu.

Balvu pasniedza Latvijas Republikas Patentu valdes pārstāve un konkursa "Ceļojums rūpnieciskā īpašuma pasaulē" žūrijas locekle Elīna Sniedze.

Savukārt "Čaklās lāpstiņas" saņēma Dizaina un mākslas nodaļas audzēkņi, kuri piedalījās Latvijas Dizaineru savienības ekspozīcijā starptautiskajā izstādē "Design Isle" Ķīpsalā, fotogrāfijas seminārā "Egona Spura ceļš", konkursā "Madonas pilsētas vides objektu dizains", Nacionālajā jauno profesionāļu meistarības konkursa "SkilssLatvia 2019" pusfinālā prasmju konkursā "Grafikas dizains", veidojuši interaktīvu koncerta video projekciju, godam pārstāvējuši Ogres tehnikumu izstādē "Skola 2019", Zemgales Uzņēmēju dienās, Erasmus+ programma ietvaros praksē Portugālē, kā arī Mākslas dienās Ogrē un Ikšķilē.

OT direktore Ilze Brante pateicās audzēkņiem, pedagogiem un Dizaina un mākslas nodaļas vadītājai Velgai Kaļeiņikovai par gūtajiem sasniegumiem.

"Šis ir pirmais solis katram balvas ieguvējam uz nākamo pakāpienu. Es ceru, ka jūs šodien iedvesmojāties jauniem sasniegumiem," vēlēja I.Brante.