Ogres tehnikums piedalās Jāņu siera tapšanā Jaunpilī

Ogres tehnikums ir nodibinājis Zemgales kulinārā mantojuma centru, izceļot latviskumu un raksturīgo kulināro mantojumu. Latvieši lepojas ar Līgo un Jāņu svinēšanu, kā arī gardo Jāņu sieru, kurš ir iekļauts Eiropas Savienības produktu reģistrā „Garantētās tradicionālās īpatnības". Kā norāda biedrības "Siera klubs" valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova - "Lai sieru varētu pārdot ar nosaukumu „Jāņu siers", ražotājam jābūt iekļautam Garantētu tradicionālo īpatnību produktu reģistrā un siers jāražo atbilstoši tajā noteiktajai produkta specifikācijai. Patlaban „Jāņu sieru" drīkst ražot un pārdot seši Latvijas uzņēmumi — Valmieras piens, Dundagas pienotava, Lazdonas piensaimnieks, Rankas piens, Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība „Straupe" un Jaunpils pienotava."

Ogres tehnikuma interešu izglītības pedagogi Reinis un Liene Grīnhofi, kopā ar vokālā ansambļa audzēkņiem Indru Rudzīti, Sandi Krīgeru un Aināru Krastiņu piedalījās filmu sērijas "100 receptes Latvijas simtgadei " tapšanā, ielīgojot ar dziesmām, uzzinot par Jāņu siera gatavošanas procesu Jaunpils Pienotavā, degustējot Jaunpils pils kroga šefpavāres Sandras Zariņas gardos ēdienus, un mācoties no pedagoģes Zinaīdas Bāras prasmes pagatavot siera plates, pārsteidzot uz svētkiem savus viesus ar siera un medus garšu kombināciju.

Jāņu siers vēstures faktos ir pieminēts jau sen - Georgs Mancelis 1638.gada vārdnīcā pieminējis jaunu sieru un starp latviešu valodas paraugiem ierakstījis teicienu "pienu mīcīt sieram". 1774.gadā Vidzemes mācītājs Augusts Hupels rakstījis, ka latvieši gatavojot lielus sierus ar olām. Lūk, tik ļoti sen ir aizsākusies Jāņu siera vēsture.

Jāņu siera recepte:

Jāņu sieru gatavo svaigu pienu uzkarsējot līdz 85—90 °C temperatūrai, pievienojot pienskābes baktēriju ieraugu vai biezpienu, karsējot 65—85 °C temperatūrā un maisot, līdz piens pilnībā sarecē un izdalās sūkalas dzidrā, dzelteni zaļganā krāsā. Tad sūkalas nokāš, siera masu ieber atpakaļ bļodā un pievieno sakultas olas, sviestu vai saldo krējumu, ķimenes un sāli, apmēram 15—30 minūtes karsē 65—70 °C temperatūrā un strauji maisa, kamēr siera masa kļūst viendabīga ar nedaudz staipīgu konsistenci un atdalās no trauka malām. Siera masu iepilda veidnēs un vismaz 1—2 stundas iztur vēsumā. Pēc tam sieru izņem no veidnēm, ļauj tam apžūt un iesaiņo.

"100 receptes Latvijas simtgadei " skaties: https://www.youtube.com/watch?v=4cWC3fZj8Ik