Latvijas Kultūras kanona konkursa speciālbalvu saņem Ogres tehnikuma komanda

Ar panākumiem Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē- septītajās debesīs aizvadīta Latvijas Kultūras kanona 2017./2018. konkursa fināla diena.

Ogres tehnikuma komanda- Viktorija Geida 2MD, Kristiāna Vilcāne 3RD un komandas skolotāja Vineta Oboznaja, konkursa finālā ieguva prestižo pirmās pakāpes diplomu nominācijā Latvijas Kultūras akadēmijas speciālbalva konkursā "KULTŪRAS KANONA VĒSTIS LATVIJAS NĀKOŠAJĀ SIMTGADĒ". Speciālbalvu Ogres tehnikuma komandai pasniedza konkursa idejas autore un kuratore, LKA prorektore zinātniskajā darbā- Anda Laķe.

Šajā mācību gadā ikgadējā Kultūras kanona konkursa moto bija Kultūras kanona stāsti, ziņas un vēstis Latvijas cilvēkiem nākamajā simtgadē. Konkursa iecere kā rezultātu paredz jaunu kultūras kanona mājaslapas un Latvijas simtgadei veltītu mediju saturu. Konkursa rīkošanas Latvijas Kultūras akadēmijas partneri šogad ir Kultūras ministrija, Latvijas Nacionālā bibliotēka, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Valsts Izglītības satura centrs, Latvijas valsts simtgades Jauniešu rīcības komiteja Svētku rota. Atbalsta Pernes Long Chips, Veto Magazine, Peintbols PB Telpa. Informatīvais atbalsts E-klase un Chaula.lv.

Konkurss notika trīs kārtās. Pirmās kārtas ietvaros konkurss notika reģionos, kurā mūsu komanda izcīnīja iespēju būt finālā. Otrā kārta – radošā darbnīca 12. janvārī norisinājās Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā “Zirgu Pasts”. Konkursa ietvaros skolēni no visas Latvijas dienas garumā iepazina mediju komunikācijas pamatprincipus, klausoties dažādu jomu profesionāļu stāstījumus par mediju telpā izmantotajiem komunikācijas veidiem. Trešā kārta - konkursa fināls Rīgā, Latvijas nacionālajā bibliotēkā pulcināja jauniešus no visiem Latvijas reģioniem. Finālā satikās Nautrēnu vidusskolas, Krāslavas Valsts ģimnāzijas, Privātās vidusskolas Ādažu Brīvās Valdorfa skolas, Saulkrastu vidusskolas, Valmieras Gaujas krasta vidusskolas, Brocēnu vidusskolas, Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas, Liepājas 7. vidusskolas Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas, Jelgavas Mūzikas vidusskolas, Rīgas Vakara Ģimnāzijas, Olaines 2. vidusskolas, Rīgas Katoļu ģimnāzijas un Ogres tehnikuma komandas.

Konkursa fināla komandas izlozēja trīs Latvijas Kultūras kanona vērtības, izvēlējās vienu, kurai veidaja aprakstu tā, lai tas uzrunātu ne tikai Latvijas iedzīvotājus, bet būtu saprotams arī tālu pasaulē. Apraksti bija jāveido gan mājaslapai, gan Facebook vietnei. Viktorija un Kristiāna veidoja iedvesmojošu aprakstu Jāņa Jaunsudrabiņa ilustrācijām “Baltā grāmata”.

Citāts no konkursa darba:

“Jaunsudrabiņš – mākslinieks, kas no jauna iemācījās skatīties uz dzīvi, kā to dara bērni

 

 

Bērnam nav nepieciešama sarežģītība, bērna acis pasauli redz vienkārši. Tieši to Jaunsudrabiņš savās ilustrācijās ir centies uzsvērt.

Neproporcionāli ķermeņi un sagrauta perspektīve, kas parāda to, cik vienkārša var būt pasaule, un to, cik sarežģītu mēs paši, kā pieaugušie, to padarām. Tas ir izaicinājums atbrīvoties no normām un stereotipiem un neieciklēties uz nevajadzīgām detaļām, lai mazajiem lasītājiem tās būtu viegli uztveramas un ietu roku rokā ar bērna psiholoģiju, taču pieaugušos mudinātu atslēgties no ikdienas steigas un rutīnas.”

Speciālbalvu Ogres tehnikuma komanda saņēma par spēju Jaunsudrabiņa ilustrācijās saskatīt un atklāt vispārcilvēciskas vērtības un aicināt tās iepazīt un saprast ne tikai Latvijā.

Materiālu sagatavoja Velga Kaļeiņikova, Dizaina un mākslas nodaļas vadītāja.